دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه
216 بازدید
01 اردیبهشت 1400
0

دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه

مهمترین چیزی که هنگام برگزاری یک کنفرانس یا جلسه اهمیت زیادی دارد و بیش از هر چیزی خود را نشان می دهد دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه و همچنین نحوه چیدمان وسایل آن است. چراکه این اتاق یکی از اصلی ترین قسمت های یک اداره به حساب می آید. بنابراین اگر دکوراسیون آن دارای یک طراحی بسیار زیبا و جذاب باشد میزان نفوذپذیری و تاثیرگذار بودن مطالب را در مخاطب به اندازه چشمگیری افزایش می دهد. از طرفی هم درک مطالب برای افراد حاضر در جلسه راحت تر شده و در نتیجه قدرت تصمیم گیری آن ها افزایش می یابد. برای طراحی مناسب دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه باید نکات مهمی رعایت شود که عبارتند از:

نورپردازی دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه

یکی از موارد مهمی که در طراحی و دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه باید به آن توجه زیادی کرد قسمت نورپردازی آن است. تا جایی که امکان دارد بهتر است که از منابع نور طبیعی استفاده کرد و اگر امکان استفاده از نور طبیعی وجود نداشت باید از منابع مصنوعی و نورهای زرد رنگی که قابلیت تنظیم شدن را دارند استفاده شود. نکته حائز اهمیت دیگری که در طراحی وجود دارد تحت کنترل بودن نور است یعنی هر زمان که لازم باشد بتوان میزان نور را کم یا زیاد کرد و موقع استفاده سیستم های تصویری میزان نور اتاق کم شود تا افراد حاضر در جلسه تصویر را به صورت واضح ببینند.

برای یک نورپردازی مناسب باید موارد زیر رعایت شود:

1-اجتناب کردن از نورپردازی موضعی

2-استفاده کردن از لامپ هایی با کمترین گرمای تولیدی

3-استفاده کردن از رنگ روشن برای دیوارها

4-در اتاق های کنفرانس بزرگ از لامپ های LED استفاده شود.
اکوستیک بودن اتاق کنفرانس و جلسه

یکی دیگر از مواردی که در طراحی دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه باید مورد توجه قرار گیرد قسمت مربوط به ورود و خروج صدا می باشد؛ یعنی این اتاق باید دارای آکوستیک (عایق صوتی) باشد که از وارد شدن صداهای بیرونی به داخل جلوگیری کند تا این صداها مزاحم افراد حاضر در جلسه نشوند و اگر جلسات برگزار شده سری و محرمانه بود صدای گفت و گوی افراد بیرون نرود. همچنین سیستم های تهویه هوا سر و صدای مزاحم زیادی را ایجاد می کنند که باعث حواس پرتی افراد می شود ولی این سیستم عایق صوتی این مشکل را نیز برطرف می کند.

تجهیزات اتاق کنفرانس و جلسه

برای ایجاد یک طراحی زیبا در دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه باید وسایل و ابزار مناسب با محیط آن به کار گرفته شود تا جلسات به بهتری شکل ممکن و بدون عیب و نقص برگزار شوند. این تجهیزات عبارتند از:

دیوارهای ویدئویی LED

ابتکاری ترین مدل نمایشگر در این اتاق های جلسه در حال حاضر، طراحی یک دیوار ویدئویی LED می باشد. اگر از سیستم های تصویری و صوتی استفاده می شود باید آن ها را به شیوه ای نصب کرد مناسب با فاصله افراد حاضر در جلسه باشد و محل قرار گیری آن به گونه ای باشد که افراد به راحتی بتوانند صفحه نمایش را ببینند و سیستم صوتی آن نیز باید در محلی قرار بگیرد که صدای آن به صورت کاملا واضح به همه افراد حاضر در جلسه برسد.

ویدئو کنفرانس

گاهی شرکت ها مجبور هستند که با اشخاصی که خارج از کشور هستند و یا امکان حضور در جلسات شرکت را ندارند از طریق ویدئو کنفرانس جلسه داشته باشند و طراحی و دکوراسیون این اتاق تصویری از خود شرکت را در ذهن آنها تداعی می کند و همین تصویر از سازمان در تصمیم گیری های آنها نقش بسیار زیادی دارد. امروزه طراحی و دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه مدرن برای تمام سازمان ها در تمام دنیا ضرورت دارد. این کار باعث می شود که اشتراک گذاری فایل ها به شیوه ای کارآمدتر در جلسات انجام شود. برای طراحی این اتاق وسایل و ابزارهای ضروری دیگری از قبیل ویدئو پروژکتور، میکروفون، لوازم شبکه و اتصال به اینترنت، دوربین، بلندگو و... مورد نیاز است.

استفاده از تخته وایت بردهای الکترونیکی

قرار دادن تخته وایت برد الکترونیکی در این اتاق، کنار پلتفرم کنفرانس ویدئویی به حاضرین کمک می کند که عکس ها و اسناد را به خوبی تفسیر کنند و اطلاعات را به شیوه ی فایل های دیجیتال ذخیره کنند و دیگر حاضرین در جلسه نیازی به یادداشت برداری ندارند.

رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه

دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه از لحاظ رنگ بندی باید به شیوه ای باشد که برای افراد حاضر در جلسه بسیار تسکین دهنده و الهام بخش باشد و باعث افزایش خلاقیت شود؛ مثلا رنگ سبز به مخاطب آرامش می دهد ولی در عوض رنگ خاکستری باعث سلب آرامش و مهار کردن خلاقیت می شود. بهتر است دیوار این اتاق بدون کاغذ دیواری و خیلی ساده باشد چون اگر دارای ابزارآلات باشد باعث جلب توجه افراد حاضر در جلسه و حواس پرتی آنها می شود و تمرکز آن ها را از موضوع اصلی جلسه دور می کند.

در اتاق جلسه باید بین رنگ مبلمان به کار رفته و فضای اتاق تناسب وجود داشته باشد. رنگ دیوارها، کفپوش و سقف باید بسیار کارشناسانه انتخاب شود و هماهنگی کاملی بین آن ها وجود داشته باشد. برای اتاق های جلسه با متراژ پایین بهتر است که رنگ های روشن استفاده شود تا فضای اتاق دلباز تر و بزرگتر به نظر بیاید و برای اتاق های بزرگتر استفاده از رنگ های تیره مناسب می باشد.

دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه متناسب با نیاز ارباب رجوع

در طراحی دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه باید حتما راحتی افراد حاضر در جلسه را در نظر گرفت. آن ها باید فضای مناسب برای جابه جایی دست و پای خود و حتی برای راه رفتن داشته باشند. متراژ اتاق کنفرانس باید به اندازه ای باشد تا مراجعه کنندگان فکر کنند که فضای مناسبی برای حضور آن ها طراحی شده است.

انتخاب چیدمان متناسب با نیازها در یک اتاق کنفرانس و جلسه

در یک اتاق کنفرانس و جلسه شکل میز، نوع چیدن صندلی ها را مشخص می کند. در کل سبک های مختلفی برای چیدن صندلی ها در این اتاق وجود دارد. به عنوان مثال؛ چیدن صندلی ها به شیوه ی U شکل باعث می شود که افراد حاضر در جلسه ارتباط بصری بیشتری با شخص سخنران داشته باشند در حالی که درچینشی مانند سالن های سینما و تئاتر از فضای ممکن به بهترین نحو استفاده می شود و گنجایش بیشتری دارد. ولی این سبک فضای زیادی برای تردد حاضرین ندارد. بهتر است برای تصمیم گرفتن درباره این موضوع اول تعداد افراد، متراژ اتاق و نوع ارتباط مطلوب بین حاضرین در جلسه و سخنران در نظر گرفته شود.

سه طرح مناسب برای چیدمان این اتاق ها عبارتند از:

1-طراحی فضا به شکل نیم دایره

چیدمان صندلی ها به این شکل باعث می شود که توجه همه افراد حاضر در جلسه به یک نقطه از اتاق معطوف شود. در این نوع طراحی هیچ نقطه کوری وجود ندارد و همه حضار قابل رویت هستند. ولی این نوع چیدمان تنها برای جمعیت های کم جوابگو می باشد و برای جلساتی که افراد آن بیشتر از 60-50 نفر باشد مناسب نیست.

2-طراحی بیضی شکل

این طرح یک کم بزرگتر می باشد و به حضار کمک می کند که فضای بیشتری در اختیار داشته باشند. این طرح یکی از مناسب ترین طرح ها برای طراحی یک اتاق مناسب برای جلسات هیئت مدیره است و باعث مشارکت بهتر افراد می شود.

3-طراحی به شکل کلاس درس

در این مدل طراحی ردیف های میز و صندلی برای نشستن حضار وجود دارد و سخنران در روبرو و مقابل آن ها قرار می گیرد.هزینه دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه

هزینه طراحی دکوراسیون اتاق کنفرانس و جلسه به عوامل زیادی بستگی دارد که مهمترین آن ها: متراژ اتاق، سبک طراحی و جنس های مصرفی می باشد.

ویژگی های یک اتاق کنفرانس و جلسه استاندارد

ویژگی های مهم یک اتاق کنفرانس و جلسه استاندار به شرح زیر هستند:

1-ابعاد استاندارد اتاق کنفرانس

متراژ اتاق جلسه بر مبنای ظرفیت حضار ساخته می شود؛ یعنی مبنای آن تعداد افرادی است که در این جلسات حضور دارند. می توان در طراحی این اتاق ها ابعادی را به صورت فرضی در نظر گرفت ولی این ابعاد استاندارد عمومی نیستند و براساس سلیقه ی هر اداره یا سازمان تغییر می کند.

2-مبلمان استاندارد اتاق کنفرانس

اندازه میز اداری جلسه ارتباط مستقیمی با تعداد شرکت کنندگان در یک جلسه دارد. در نظر گرفتن یک ابعاد استاندارد برای یک میز اتاق جلسه شاید کار راحتی نباشد ولی در حالت کلی می توان یک خط راهنما برای آن در نظر گرفت.

در حالت کلی طول دسته به دسته یک صندلی کنفرانس استاندارد بین 55 الی 60 سانتی متر می باشد و برای اینکه دو صندلی به راحتی در کنار هم قرار بگیرند و به راحتی زیر میز کنفرانس قرار بگیرند باید ده سانتی متر با هم فاصله داشته باشند.

سخن پایانی

همانطور که می دانیم مهمترین قسمت یک شرکت یا سازمان اتاق کنفرانس و جلسه آن است. در واقع می توان گفت که این بخش نمادی از اعتبار یک سازمان می باشد و همه توجه خاصی به این اتاق دارند.

چون تمام تصمیمات مهم در این اتاق گرفته می شود؛ بنابراین طراحی ماهرانه و کارشناسانه این اتاق جلسه در چشم انداز کاری و مالی یک سازمان نقش بسیار اساسی دارد.

در کشور ما مجموعه یاشیل دیزاین این کار را به خوبی انجام می دهد.

طراحان دکوراسیون در مجموعه یاشیل  دیزاین با استفاده از ایده های جدید و بسیار خلاقانه در جهت طراحی کردن اتاق کنفرانس و جلسه با سازمان ها و شرکت ها همکاری می کنند و این اتاق را به یک فضای حرفه ای تبدیل می کنند.

دیدگاه شما