بازسازی خانه قدیمی
632 بازدید
04 اردیبهشت 1400
0

بازسازی خانه قدیمی

امروزه تخریب در بازسازی خانه قدیمی نقش مهمی ایفا می کند. در این عصر جدید آپارتمان نشینی گسترش قابل توجه ایی دارد. با تخریب بناهای قدیمی برج ها و ساختمان های بلند ساخته می شوند. با این حال خانه های قدیمی کماکان طرفداران خاص خود را دارند. افرادی که تمام عمر خود را در این خانه گذرانده اند حاضر به تعویض آن به برج ای جدید نیستند. برخی افراد به مرور زمان از آپارتمان نشینی خسته و روی به خانه های قدیمی آورده اند از این شروع به نوسازی خانه های قدیمی می کنند. با وجود راحتی و زیبایی خانه ها ی قدیمی، با بافتی فرسوده مربوط به گذشته می باشند. همچنین تاسیسات آنها فرسوده و یا غیر قابل استفاده هستند. در نتیجه چنین خانه هایی یا باید تخریب شوند و یا بازسازی شوند که عمدتا اینپروسه دارای مراحل و شرایط خاص خود مطابق قانون است.

مراحل بازسازی خانه قدیمی

بازسازی خانه قدیمی مراحل مختص به خود دارد. در صورتی که تصمیم به بازسازی دارید باید از اوایل تصمیم تا اواخرش طبق قوانین و اصول خاصی بازسازی را پیش برد به نتیجه مطلوبی به دست آورد. این بازسازی در چند مرحله خلاصه می شود:

۱. بازدید از خانه:

بازدید از خانه همان بررسی وضعیت و شرایط کنونی خانه است که بایستی با توجه به منبع مالی و سطح انتظارات شخص صورت گیرد. از این رو قسمت هایی از خانه که نیاز به نوسازی دارد و خواسته شخص در نظر گرفته شود.

۲. انتخاب پیمانکار:

نوسازی و بازسازی خانه قدیمی پروسه ایی هست که با دانش فنی اجرا می شود. هر فرایندی که روی خانه انجام می شود به اشخاص متخصص نیاز دارد؛ بنابراین بهترین گزینه انتخاب پیمانکار مجرب و مطمئن است. پیمانکار با تفکیک و بررسی وضعیت ساختمان، پرسیدن و خواست شما از طرح مورد نظر، بودجه و هزینه شما طراحی اولیه مناسب به شما ارائه می دهد. هزینه و مخارج کار و همچنین زمان دقیق اجرا و تحویل کار در قرارداد ذکر می شود. جهت رضایت از نتیجه کار تمام مصالح مصرفی اعم از نوع کاشی، کابینت و... را در نظر بگیرید. این کار برآورد دقیقی از مخارج کار به شما می دهد. در برخی مواقع کارفرما بیشتر عملیات بازسازی را به عهده پیمانکار می گذارد.

۳. شروع به بازسازی:

بعد از انجام توافقات لازم با پیمانکار طبق برنامه زمانی تخریب یا بازسازی خانه قدیمی شروع می شود که این پروسه خود اقدامات و مراحل مختلفی دارد که وابستگی زیادی به میزان بازسازی دارد. در زیر به چند مورد اشاره می شود:

*اگر هدف از بازسازی نمای بیرونی ساختمان است با نصب وسایل ایمنی در قسمت عابر پیاده باید جان مردم را تضمین کرد.

*قطع آب، برق، گاز در قسمت لوله کشی و سیم کشی ساختمان

*تاسیسات مکانیکی از جمله در پنجره، کابینت و شیرآلات از خانه جدا شود.

*برداشتن و تخریب کاشی و سرامیک کف در قسمت های مختلف خانه قدیمی مانند توالت، حمام، آشپزخانه و پذیرایی

*برداشتن دیوارهایی که وزنی روی آنها نیست (غیر باربر).

*سیمان کاری کف قسمت هایی از خانه مانند سرویس بهداشتی، آشپزخانه و پذیرایی که در برخی مواقع دیوارهای آن هم نیاز به سیمانکاری دارد.

*عایق کاری قسمت های حساس خانه بعد از خشک شدن سیمان

*برق کشی و لوله کشی ساختمان با متد امروزی

*گچ کاری و گچ بری دیوارها یا سقف

*نصب و راه اندازی در و پنجره

*نوسازی سقف با استفاده از سقف کاذب

*رنگ و روغن در و دیوار ساختمان

*نصب کابینت مناسب دیزاین خانه

*نصب کف جدید ساختمان مانند پارکت و همچنین کاغذ دیواری

*نصب لوازم برقی و روشنایی

*نصب سینک ظرفشویی و شیرآلات

*تمیز کاری و پاک سازی نهایی ساختمان

۴. بازرسی نهایی:

پرداخت هزینه کار ساختمان در بازسازی خانه قدیمی به کارگران به دو روش است، یکی به صورت روزمزد که جهت بازسازی های کوچک کاربرد دارد و دیگری کنترات که به منظور بازسازي های بزرگ مثل خانه های قدیمی به کار می رود.
هزینه بازسازی خانه قدیمی

فرسودگی، کلنگی، آتش سوزی و یا هر اتفاق دیگری منجر به بازسازی خانه قدیمی می شود، هزینه هایی برای شما دارد. قبل از شروع عملیات روی خانه اول باید هزینه های لازم را بررسی کرد. اولین قدم برآورد بودجه مورد نیاز جهت بازسازی با توجه به قیمت های متغییر روز می باشد. هزینه واقعی جهت بازسازی به عواملی مانند قیمت مصالح، حمل و نقل، نیروی کار بستگی دارد. حتی مکان خانه در هزینه بازسازی تاثیر دارد. موارد زیر نیز در هزینه بازسازی تاثیرگذار هستند:

*مساحت و متراژ خانه

*تعداد حمام، توالت و اتاق خواب

*چند طبقه بودن خانه

*وجود اتاق های اضافی مانند زیر شیروانی یا زیرزمین

*نوسازی آشپزخانه

*تغییر و تعمیر سیم کشی و لوله کشی خانه

*تخریب و ساخت دیوار داخلی و خارجی

*نوع و تعداد در و پنجره

*ساخت تزئینات داخل خانه همانند شومینه

انواع بازسازی خانه های قدیمی

بازسازی خانه قدیمی، تغییر و تبدیل آن به خانه مدرن و امروزی توانایی هر فردی نیست و باید کار به کاردان سپرد که همان طراحان و مهندسان دکوراسیون هستند. جهت بازسازی خانه های قدیمی رعایت ۵ نکته ضروری است:

۱. دکوراسیون سنتی یا مدرن:

قبل از هرچیزی تصمیم بگیرد که خواهان خانه ایی با دکوراسیون مدرن هستید یا سنتی‌. این روش در تصمیم گیری شما تاثیر می گذارد تصمیماتی همچون برداشتن یا گذاشتن طاقچه های قدیمی، دیوارها، رنگبندی و متریال انتخابی مناسب محیط. البته شما اگر خواهان سبک مدرن همراه سبک سنتی هستید می توانید از سبک تلفیقی استفاده کنید. برای مثال در یک خانه مدرن از وسایلی مانند مبل و قالیچه سنتی با وسایل آنتیک و عتیقه استفاده کنید.

۲. برجسته کردن برخی عناصر دلخواه و حذف مابقی:

خانه های قدیمی پر از سکو، شومینه، طاقچه های فرو رفته و برآمده، گلخانه ها و شیشه و آینه کاری های شلوغ است. حفظ یکی دوتا از آنها و حذف بقیه تغییر اساسی در خانه حاصل می شود.

۳. استفاده از رنگ ها در خانه به خصوص رنگ های روشن:

خانه های قدیمی پر از رنگ ها همراه با جزئیات زیاد است. خانه های با گچ بری، طاقچه و امثال این ها شلوغ به نظر می رسد. جهت رفع این مشکل خانه را باید با رنگ هایی همچون طوسی، کرمی و استخوانی نقاشی کرد. استفاده از رنگ های روشن خانه را یکدست نشان می دهد.

۴. تعویض در و پنجره قدیمی:

در قدیم خانه ها پر از در و پنجره با ابعاد کوچک وجود داشت. امروزه به کمک معمار این پنجره ها یک تکه می شود و سادگی خاصی به منزل می بخشد. اگر قصد تغییر پنجره را ندارید با پرده می توانید این پنجره ها را پوشش دهید.

۵. تغییر وسایل اساسی مانند مبل، فرش:

تغییر و بازسازی خانه قدیمی نیازمند تغییر و تعویض وسایل منزل است. از اینرو تغییر مبلمان سلطنتی و رنگی به یک دست مبل ساده با رنگ خنثی بهترین انتخاب است. فرش سنتی کماکان در رتبه اول است پس نیازی به تعویض فرش نیست. در عوض جای موکت را به پارکت یا کاشی بدهید.
بازسازی خانه قدیمی قبل و بعد

قبل از بازسازی خانه قدیمی باید به تمام شرایط خانه نگاه مهندسی انداخت. شرایطی همچون زیر ساخت، مقاومت ساختمان، عمر مفید ساختمان، جا و مکان از نظر ارزش ملک، آیا بازسازی در مقابل وقت و هزینه ایی انجام می شود به صرفه است؟ و هزینه هایی که برای خرید خانه جدید صرف می شود بیشتر از بازسازی است و چندها عوامل دیگر تاثیر دارند. بعد از بررسی این عوامل کار بازسازی شروع می شود. بازسازی در بعضی موارد نیاز به مجوز دارد که قبل از هرکاری باید مجوز گرفت سپس با توجه به طرح پیشنهادی برای خانه و در نظر گرفتن بودجه بازسازی انجام می شود.

بازسازی خانه ویلایی قدیمی

بازسازی خانه ویلایی قدیمی بهترین ایده جهت داشتن ویلا جدید با کمترین هزینه است. مکان زندگی شما همانند هر چیزی نیازمند نگهداری و به روز کردن است تا بتواند جوابگوی خواسته های شما باشد. از این رو بازسازی ویلاها جزء اولویت ها در این زمینه است. دو عامل مهم در بازسازی ویلاها یکی فرسودگی تاسیسات و مصالح و دیگری ویلای قدیمی پاسخگوی نیازهای جدید اشخاص نیست. از دیگر عوامل اضافه شدن تعداد افراد یک خانواده همراه با تغییر کاربرد و سلیقه افراد از فضای ویلا است.

بازسازی ویلا به عنوان منبع درآمد

بازسازی ویلا برای برخی افراد یک منبع درآمد محسوب می شود. خرید ویلای قدیمی و بازسازی و تغییر طرح داخلی آن توسط مهندسین قیمت ویلا را افزایش می یابد. همچنین سود زیادی برای خریدار دارد. بازسازی ویلا یک ریسک است که می تواند پر بازده و در حین حال ورشکستگی را به دنبال بیاورد.

نکاتی که در بازسازی ویلا قدیمی باید رعایت کرد

*صرف هزینه هایی مانند تعویض تاسیسات، لوله کشی، شیرآلات، سلامت کف و سقف، رنگ آمیزی دیوار، درب پنجره، سقف

*استفاده از گل و گیاهان طبیعی در اکثر نقاط ویلا

*استفاده از تجهیزات و مصالحی که با اکسیژن و رطوبت هوا واکنش ندهند که باعث زنگ زدی و ضرر مادی نشوند.

*تعبیه و نصب پنجره های بزرگ جهت دید و ویوی عالی از منطقه

مصالح ساختمانی که می توان از شرکت یاشیل دیزاین تهیه کرد:

۱. سقف کاذب: یکی از اصلی ترین متریال های مصرفی جهت پوشش دهی سقف ها، استفاده از سقف کاذب است. با تنوع بسیار زیاد به صورت یکپارچه یا جزء جزء توسط شرکت یاشیل دیزاین نصب می شود.

۲. ام دی اف: ام ادی اف یکی از اساسی ترین تجهیزات استفاده شده در صنعت کابینت، اتاق خواب، پارکت و مبلمان است؛ که با مزیت های فراوان شرکت یاشیل دیزاین در طراحی های خود از آن استفاده می کند.

۳. طراحی باغچه

۴. پتینه کاری

 

دیدگاه شما