طراحی غرفه نمایشگاهی
225 بازدید
06 اردیبهشت 1400
0

طراحی غرفه نمایشگاهی

درباره شیوه های طراحی غرفه نمایشگاهی چه می دانید؟ امروزه حضور در نمایشگاه ها برای همه صاحبان مشاغل و تولیدکنندگان دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد چون بهترین موقعیت برای ارائه محصولاتشان می باشد؛ اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت است و در ایران توجه زیادی به آن نمی شود داشتن یک غرفه نمایشگاهی خوب و خلاقانه است. افراد برای به نمایش گذاشتن محصولات و کالاهای خود اول باید به فکر طراحی غرفه نمایشگاهی مناسب باشند چون این کار در بهتر دیده شدن آنها تاثیر خیلی مهمی دارد.


طراحی دکوراسیون غرفه نمایشگاهی

برای طراحی غرفه نمایشگاهی لازم نیست که خیلی سخت فکر کنید و یا از ایده های بسیار پیچیده استفاده کنید. بعضی وقتا ایده های ساده یکی از زیباترین و بهترین ایده ها هستند البته به شرطی که منطقی باشند.


استفاده از رنگ در طراحی غرفه نمایشگاهی

یکی از عنصرهای مهم در طراحی غرفه نمایشگاهی که به آن جذابیت بالای می بخشد استفاده کردن درست و به جا از رنگ ها می باشد. رنگ ها باید دارای هارمونی خاصی با یکدیگر باشند. نکته ی مهمی که باید با آن توجه کنید این است که استفاده از رنگ های گرم در طراحی این غرفه ها باعث جذب بیشتر بازدید کنندگان می شود. البته در کنار این رنگ ها باید از رنگ های خنثی نیز استفاده شود.


استفاده از کف سازی های خلاقانه در طراحی غرفه نمایشگاهی

اگر غرفه دارای متراژ کمی باشد بهتر است از قفسه های زیادی استفاده نکنید تا باعث مختل شدن عبور و مرور نشود. در طراحی غرفه نمایشگاهی باید از کف سازی های خلاقانه و مناسب استفاده شود تا بازدید کنندگان را راهنمایی کند و سردرگم نشوند.


طراحی غرفه نمایشگاهی به صورت فضای باز و بسته

برای جلب بیشتر بازدید کنندگان بهتر است حس کنجکاوی آن ها را برانگیزید برای این کار می توانید در طراحی غرفه نمایشگاهی خود از یک فضایی استفاده کنید که دور تا دور آن بسته باشد و دارای یک ورودی بسیار خلاقانه و هیجان انگیز باشد.


محصولات، بهترین گزینه برای طراحی غرفه های نمایشگاهی

شما می توانید برای طراحی غرفه نمایشگاهی خود از محصولاتی که قرار است در نمایشگاه ارائه دهید استفاده کنید. با استفاده از این روش ماهیت اصلی غرفه به خوبی نشان داده می شود و بهترین روش نیز برای نمایش محصولات می باشد.
اصول طراحی غرفه نمایشگاهی

طراحی غرفه نمایشگاهی باید دارای اصول باشد چون چیدمان و طراحی این غرفه ها در جذب مشتری و بهتر دیده شدن محصولات نقش بسزایی دارد.


در انتخاب محل غرفه نمایشگاه سختگیر باشید

محل غرفه مهمتر از طراحی آن است. اگر برای غرفه خود محل مناسبی را انتخاب نکنید هزینه طراحی از بین می رود؛ مثلا شما می خواهید یک غرفه محصولات بهداشتی در نمایشگاه داشته باشید و غرفه کنار شما یک غرفه مواد خوراکی باشد. بوی روغن و پخت و پز در فضای غرفه شما نیز می پیچد و باعث می شود که بازدیدکنندگان زودتر از آنجا بروند. پس برای حضور در نمایشگاه ی عمومی حتما اول در مورد غرفه کناری خود اطلاعاتی را بدست بیاورید.


در طراحی غرفه نمایشگاهی جزئیات مهم ترند

در طراحی غرفه نمایشگاهی چیزی که بیشتر به چشم بازدیدکنندگان می آید جزئیات است. می دانیم که نمایشگاه ها معمولا بسیار شلوغ هستند و افراد دید وسیع ندارند پس بهتر است که در طراحی به جای استفاده از طرح های عجیب و غریب و پیچیده به جزئیات بیشتر توجه شود.


غرفه نمایشگاهی یک سازه موقت است

در طراحی غرفه نمایشگاهی این مساله را در نظر داشته باشید که این غرفه یک سازه موقت است و به صرف هزینه های زیادی برای مصالح خیلی محکم و غیر بازیافتی نیازی ندارد. البته نمایشگاه ها خود محدودیت هایی را برای استفاده از مصالح و ابزارها تعیین می کنند.


نورپردازی در طراحی غرفه نمایشگاهی

همه دوست دارند که در طراحی غرفه نمایشگاهی خود از نورپردازی های شلوغ استفاده کنند تا توجه بازدیدکنندگان را بیشتر به خود جلب کنند پس شما برای اینکه با بقیه غرفه ها تفاوت داشته باشید بهتر است که از یک نورپردازی آرام بخش با طیف نورهای سفید و آبی استفاده کنید. داشتن فضای آرام بخش غرفه باعث می شود که بازدیدکنندگان بیشتری در آنجا توقف کنند.

در طراحی این غرفه ها رایج ترین نوع نورپردازی ها عبارتند از:

نورپردازی نقطه ای

این نوع نور پردازی جمع و جور است و می توانید آن ها را بر روی دیوار غرفه نصب کنید. همچنین دارای قدرت روشنایی بالای هستند. استفاده از این نور برای تاکید روی یک محصول و یا بنر گزینه ی بسیار مناسبی می باشد.

نورپردازی عمومی

از این نورپردازی برای گرافیک غرفه ها استفاده می کنند و از لامپ های ال ای دی که مصرف برق کمتری دارند استفاده می شود.

نورهای Banner

از این نورها برای پس زمینه گرافیکی در غرفه های نمایشگاهی استفاده می شود.

افراد را به داخل غرفه نمایشگاهی دعوت کنید

برای بهتر دیده شدن و معرفی محصولات خود بهتر است که بازدیدکنندگان نمایشگاه را به داخل غرفه خود دعوت کنید.


راهنمای جامع طراحی غرفه نمایشگاهی

در تمام دنیا برای طراحی غرفه نمایشگاهی از یک راهنمای جامع برای این کار استفاده می کنند و دارای اصول خاصی می باشد.

نمایشگاه ها بر اساس موضوع عبارتند از:

·        نمایشگاه های اختصاصی

·        نمایشگاه تخصصی

·        نمایشگاه غیر بازرگانی

·        نمایشگاه عمومی

·        نمایشگاه مجازی

·        نمایشگاه فرش یا عرضه مستقیم کالا

·        نمایشگاه بین المللی ماهواره ای
اهمیت نمایشگاه ها برای شرکت کننده ها

در قرن 20 و 21 رقابت بسیار زیادی در بازار به وجود آمده است پس شرکت هایی که می توانند در ذهن مصرف کنندگان ارزش و جایگاه متفاوت خود را حفظ کنند در واقع از سهم بازار خود محافظت و نگهداری می کنند و فرصت پیشرفت بیشتری را برای خود به دست می آورند.


تعریف غرفه نمایشگاه

در یک نگاه کلی می توان گفت که طراحی این غرفه ها یک فرایند مشترک از ادغام رشته های طراحی گرافیک، معماری داخلی، نورپردازی، مهندسی است و در جهت ایجاد توسعه محتوا و ایجاد تجربه خوب برای مخاطب است.


اهداف اصلی غرفه های نمایشگاهی

·        گرد آوری تولید کننده و مصرف کننده در یک فضا

·        ارائه بهتر محصولات و کالاهای جدید تولیدکنندگان

·        معرفی کردن برند های تجاری جدید

·        بدست آوردن اعتبار و شهرت برای تولیدکنندگان

·        به وجود آوردن اندیشه ای جدید در مصرف کننده

·        جمع آوری نقدینگی


انواع طراحی غرفه های نمایشگاهی

طراحی غرفه های نمایشگاهی دارای تنوع زیادی است که عبارتند از:

غرفه های مدولار

این نوع غرفه یکی از متداول ترین غرفه های نمایش تجاری است؛ که می توان گفت در همه ی نمایشگاه ها می توان همچین غرفه ای را پیدا کرد. این غرفه از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه است.

غرفه های پاپ-آپ

این غرفه های چند منظوره قابل حمل هستند و یک نوع غرفه خاص است که مورد توجه قرار گرفته و در نمایشگاه های تجاری از آن استفاده می کنند.

غرفه ROW

این مدل غرفه به دلیل نوع طراحی خاص آنها نادر هستند و از آنها برای تنظیم نمایشگرهای متحرک استفاده می شود.

غرفه های ادبی

قفسه هایی که به عنوان کتابخانه در این غرفه ها استفاده می شود قابل حمل هستند.

سبک طراحی غرفه نمایشگاهی

سبک های طراحی غرفه نمایشگاهی متفاوت است و با توجه به شخصیت و کاراکتر برند، نوع محصول و هدف آنها طراحی می شوند. این سبک ها عبارتند از:

·        کلاسیک

·        مدرن

·        بومی و سنتی

·        صنعتی

·        مینیمال


نکات مهم در طراحی غرفه نمایشگاهی

در طراحی غرفه نمایشگاهی باید چند نکته مهم و اساسی را در نظر بگیریم که این نکات عبارتند از:

·        تنظیم کردن اهداف

·        به حداکثر رساندن فضا

·        به حداکثر رساندن ارتفاع

·        پرهیز از بکار بردن بیش از حد متن (سعی کنید از شعاری استفاده کنید که به راحتی در ذهن بازدیدکنندگان نقش ببند)

·        در نظر داشتن گرافیک در طراحی

·        استفاده کردن از متریال های مختلف

·        به کاربردن تکنولوژیقیمت طراحی غرفه نمایشگاهی

هزینه ی طراحی غرفه نمایشگاهی و ساخت آن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مهمترین عواملی که در تعیین قیمت تاثیر زیادی دارند عبارتند از:

·        نوع طراحی

اولین قدم انتخاب سبک و طرح می باشد.

·        نوع مواد مصرفی در ساخت

بعد از انتخاب سبک و نوع طرح مناسب نوبت به انتخاب نوع مواد مصرفی در ساخت این غرفه ها می رسد. در ساخت این غرفه ها معمولا از نئوپان خام، ام دی اف و یا های گلاس استفاده می شود که هر کدام قیمت خاص خود را دارند.

·        متراژ

یکی از مهمترین عواملی که در هزینه ی طراحی و ساخت یک غرفه تاثیر زیادی دارد متراژ است. هزینه ی یک طراحی و ساخت یک غرفه ی کوچک نسبت به یک غرفه با متراژ بالا خیلی کمتر است. البته فضای باز نیز در افزایش قیمت ساخت غرفه تاثیر زیادی دارد چون برای ساخت آن ها باید از مواد و مصالح مستحکم تر و با دوام تر استفاده شود.

·        تعداد لایت باکس ها

·        نوع رنگ دیوارها

·        نوع کف سازی غرفه

·        طراحی و اجرای آن در فضای باز یا بسته

·        میزان استفاده از خطوط منحنی در غرفه

·        نوع تجهیزات قابل استفاده

·        نوع نورپردازی و سبک نقاشی

پس با این وجود می دانیم که کار طراحی غرفه نمایشگاهی و اجرای آن یک کار ساده نیست و باید از روی اصول انجام شود. در کشور ما شرکت های زیادی فعالیت می کنند که در همه ی زمینه های طراحی و اجرا دارای مهندسین باتجربه و ماهر هستند و مجموعه یاشیل دیزاین یکی از این شرکت ها می باشد. مجموعه یاشیل دیزاین دارای مهندسین و معماران خیلی با تجربه هستند که کار طراحی غرفه های نمایشگاهی را به بهترین شکل انجام می دهند.

دیدگاه شما